پشتیبانی گروه ویولت
پشتیبانی گروه ویولت
به مشاوره نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ

مکالمه از طریق WhatsApp

یکی از پشتیبان ها را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید
پشتیبانی گروه ویولت
پشتیبانان به طور معمول در چند دقیقه پاسخ می دهند.
پشتیبان طراحی سایت
گروه ویولت
پشتیبان طراحی گرافیک
گروه ویولت

ویولت > مقالات > هاست چیست؟ بررسی نکات هاست و سرور

هاست چیست؟ بررسی نکات هاست و سرور

مقدمه

هاست یا میزبان از نظر شبکه و زیر ساخت فناوری اطلاعات چه نام دارد؟ چه مدل هاست هایی وجود دارد؟ و چه تفاوتی با سرور شبکه دارد؟ این متن در مورد هاست ها، شبکه ها و انواع آن ها، و همچنین سوالات مهم در مورد خدمات میزبانی می پردازد.

هاست چیست؟

هاست چیست؟

هاست یا میزبان شبکه وسیله ای برای ارتباط با دیگر شبکه ها و ایجاد پیوند با دیگر وب سایت ها است.این می تواند یک سروری باشد که برنامه ها، خدمات یا داده ها را ارسال و دریافت می کند. هاست ها آدرس IP اختصاصی خود را در یک شبکه TCP / IP دارند که شامل شماره محلی دستگاه و شماره شبکه ای است که به آن متعلق است.

در نمونه Open Systems Interconnection (OSI)، پروتکل ها مسئول ارتباطات میزبان هستند. هاست ها از پروتکل های مختلفی استفاده می کنند. به عنوان مثال می توان به پروتکل کنترل انتقال (TCP) و پروتکل دیتاگرام کاربر (UDP) اشاره کرد. اصطلاح “هاست” نیز به طور انعطاف پذیر در صنعت فناوری اطلاعات و زمینه های مختلف استفاده می شود.

آدرس IP میزبان چیست؟

آدرس IP اساساً به عنوان آدرس فیزیکی یک رایانه در یک شبکه عمل می کند. به عنوان مثال، در اینترنت، آدرس میزبان، آدرس IP رایانه میزبان است. یک آدرس IP یک عدد 32 بیتی است، به این معنی که از شبکه TCP / IP استفاده می کند.

آن ها در قالب اعشاری نقطه‌دار نوشته شده‌اند، با چهار عدد که با نقطه از هم جدا شده‌اند، به عنوان مثال، 168.212.226.204

هر یک از اعداد نشان دهنده یک بایت از آدرس IP میزبان است. در ضمن آدرس کامل از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: قسمت شبکه (دو سری اول اعداد) و قسمت میزبان (دو مجموعه آخر).

در واقع منظور از این که “میزبان شبکه چه نام دارد” شامل این آدرس های مخصوص است، که میزبان در شبکه تعیین می کند و به میزبان های دیگر امکان اتصال می دهد.بنابراین، بخش شبکه شماره منحصر به فرد اختصاص داده شده به شبکه شما را مشخص می کند و کلاس میزبان را مشخص می کند. همین طور، بخش میزبان، شماره مخصوصی است که به هر میزبان یک شبکه اختصاص داده می شود، به طور منحصربه‌فرد ماشین میزبان را شناسایی می‌کند.

بخش شبکه آدرس IP برای هر میزبان در شبکه یکسان خواهد بود. بخش میزبان، با این حال، باید متفاوت باشد.

میزبان چه نام دارد؟

میزبان چه نام دارد؟

در حالی که یک میزبان در شبکه ممکن است به هر دستگاهی در یک شبکه اشاره کند، یک نام میزبان به برچسب داده شده به یک دستگاه خاص اشاره دارد. بنابراین، به تمایز یک میزبان از دیگری کمک می کند. علاوه بر این، رایانه ها می توانند یکدیگر را از طریق نام میزبان پیدا کنند، که تبادل داده ها را در یک شبکه تسهیل می کند.

شما می توانید به طور آزاد برای هاست خود نام انتخاب کنید. اما اگر دسترسی به صورت محلی و آنلاین باشد، نام هاست دارای اطلاعاتی است که موقعیت آن را در اینترنت نشان می دهد. ارتباط هاست با هاست در اینترنت با استفاده از ترکیب مخصوصی به نام فرد میزبان و نام دامنه ممکن می شود.این نام های مخصوص، نام‌های دامنه، که دارای شرایط لازم (FDQN) نامیده می‌شوند و به راحتی قابل خواندن هستند.

به عنوان مثال FDQN www.program.com است که در آن “www” نام میزبان، ” program ” دامنه سطح دوم و “.com” دامنه سطح بالا است.

برخلاف افراد، سیستم ها آدرس های IP را می خوانند. برای ترجمه FDQN الفبایی به یک آدرس IP عددی، هاست کامپیوتر از سیستم نام دامنه (DNS) استفاده می کند. نام دامنه به یک آدرس IP مربوطه تعلق داده می شود، که سپس صفحه مورد نظر شما را فراخوانی می کند.

نام میزبان «www»  معمول ترین نام پس از طراحی سایت است و پیشوند آدرس سایت شماست. اگر سرور برای دستگاه های تلفن همراه است، نام میزبان معمولاً به عنوان “m”  علامت گذاری می شود (به عنوان مثال m. program.com). گاهی اوقات، نام میزبان به یک مکان یا کشور خاص اشاره دارد. شما نیازی به ایجاد دامنه های سطح بالا ندارید. برای مثال ca. program.net را در نظر بگیرید، جایی که «ca» نام میزبان است که به کانادا اشاره دارد.

توجه: در حالی که میزبان مشترک در شبکه رایج تر است، میزبان های سرویس خصوصی مجازی (VPS) محبوب تر می شوند. صاحبان وب سایت ها از بهترین خدمات میزبانی VPS برای امنیت و ثبات بیشتر خود استفاده می کنند.

مطالعه  طراحی لوگوتایپ

انواع هاست (میزبان)

انواع هاست (میزبان)

نوع سرویس میزبانی که استفاده می کنید برای عملکرد وب سایت یا پلتفرم شما ضروری است. هاست ها به صورت زیر دسته بندی می شوند:

میزبان ابری

همان طور که از نام آن پیداست، میزبانی ابری از فناوری ابری برای دسترسی به منابع استفاده می کند. راه حل ها روی یک سرور تنها مستقر نمی شوند. در عوض، از شبکه ای از سرورهای ابری فیزیکی و مجازی برای میزبانی وب سایت یا پلت فرم استفاده می کند. برخلاف هاست رایانه سنتی، میزبان های ابری انعطاف پذیری و مقیاس پذیری بیشتری را فراهم می کنند.

میزبان سنتی پهنای باند انحصاری دارد، در حالی که میزبانی ابری با افزایش تقاضای شما مقیاس می‌شود. همچنین در جلوگیری از مشکلات خرابی سخت افزار قابل اعتمادتر است. ترافیک وب سایت از طریق واسط های جداگانه عبور می کند، جایی که جدا شده و ایمن است. علاوه بر این، معمولاً از یک مدل پرداختی استفاده می کند که با نرخ ثابت میزبانی سنتی متفاوت است. درعوض، شما فقط برای منابعی که استفاده کرده اید، ساعت یا ماه پرداخت می کنید.

میزبان وب

میزبانی وب  تحت عنوان سنتی میزبان ها قرار می گیرد  آن ها دستگاه هایی هستند که وب سایت یا منبع نرم افزاری شما را ذخیره می کنند تا در اینترنت در دسترس باشند. یک شرکت میزبانی وب سرورهای مورد نیاز برای انجام این کار را فراهم می کند. محبوب ترین و پرکاربرد ترین، میزبانی وب در سراسر جهان هاست وردپرس است که دارای تنظیمات از پیش پیکربندی شده برای میزبانی کارآمد وردپرس است.

ارائه دهندگان میزبان وب به شما این را امکان می دهند تا آدرس های ایمیل را با نام دامنه سایت خود ایجاد کنید. همچنین می توانید انتظار پشتیبانی قوی را داشته باشید، به خصوص با میزبانی وردپرس.

میزبان مجازی

هاست های مجازی به شما این امکان را می دهند که وب سایت خود را در اینترنت قرار دهید. با این حال، یک میزبان مجازی از یک وب سرور واحد برای ارائه چندین وب سایت به طور همزمان استفاده می کند. در نتیجه، نیازی به خرید و نگه داری وب سرور خود ندارید.

هاست های مجازی را می توان به روش های مختلف پیکربندی کرد. آن ها می توانند از میزبانی مبتنی بر IP استفاده کنند که از آدرس های IP مخصوص برای پاسخ به درخواست های اتصال استفاده می کند. آن ها همچنین می توانند از میزبانی مبتنی بر پورت استفاده کنند که به جای آدرس های IP به پورت های سرور متکی است. در نهایت، ارائه دهندگان می توانند از هاست مبتنی بر نام نیز استفاده کنند، که به سادگی به نام دامنه منحصر به فرد برای فراخوانی یک وب سایت بستگی دارد.

مجازی سازی سرور

همانند تعریف میزبان کامپیوتر، سرورهای مجازی شده به شما این امکان را می دهند وب سایت خود را به صورت آنلاین منتشر کنید. تفاوت در این است که مجازی سازی سرور یک سرور فیزیکی را به چندین سرور مجازی منحصر به فرد و مجزا تقسیم می کند. به طور معمول، شرکت ها این کار را با استفاده از نرم افزار انجام می دهند. هر سرور مجازی می تواند سیستم عامل ها را به طور مستقل اجرا کند.

مدل هایی که برای  مجازی سازی سرور وجود دارد

مجازی سازی کامل از یک Hypervisor برای برقراری ارتباط با فضای دیسک و CPU سرور فیزیکی استفاده می کند. Hypervisor هر سرور مجازی را از دیگران بی خبر نگه می دارد.

Para-virtualization از یک هایپر وایزر استفاده می کند اما تمام قدرت پردازش شبکه را در بر می گیرد.

مجازی سازی سطح سیستم عامل از Hypervisor استفاده نمی کند. در این روش تمامی سرورهای مجازی باید یک سیستم عامل را اجرا کنند.

میزبان راه دور

میزبان راه دور

کامپیوتر میزبان چه نام دارد؟ این دستگاهی است که فایل ها و منابع در آن ذخیره می شوند، جایی که با میزبانی از راه دور متفاوت است. هاست های راه دور از سرورها در مراکز داده به جای رایانه های شخصی و لپ تاپ های کاربران استفاده می کنند. هنگامی که کاربران به یک برنامه یا فایل دسترسی پیدا می کنند، از طریق Cloud وارد سرور راه دور می شوند. کسب و کارها می توانند چندین برنامه را روی یک سرور داده که از راه دور میزبانی می شود، قرار دهند. آن ها همچنین می توانند از دسکتاپ میزبان یا راه حل های دسکتاپ راه دور استفاده کنند تا به کاربران اجازه دهند به نرم افزار خود دسترسی داشته باشند.

هاست شبکه از نظر میزبانی از راه دور چه نام دارد؟ در این حالت، میزبان شبکه، مرکز داده ای است که از طریق ابر به آن دسترسی دارید. مزایای استفاده از خدمات میزبانی از راه دور عبارتند از:

مطالعه  تعرفه طراحی سایت در کرج درسال 1401

حداقل نگهداری: از آن جایی که از مرکز داده سازمان دیگری استفاده می کنید، مسئولیت نگهداری سیستم بر عهده صاحب مرکز داده است. پول کمی برای نگداری فضای سرور، به روز رسانی ها، حل مشکلات، جایگزینی سخت افزار و موارد دیگر خرج می شود.

کم خطر: همان طور که میزبانی از راه دور از خدمات ابری استفاده می کند، حداقل خطرات مالی وجود دارد. شما از مدل پرداختی استفاده می کنید. بر خلاف میزبانی سنتی، که در آن باید «رایانه میزبان چیست» را خریداری و تعیین کنید، میزبانی از راه دور هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد و به شما اجازه می‌دهد ابتدا زیرساخت را قبل از گردن گرفتن آن امتحان کنید.

راحتی: می‌توانید در هر زمان و هر کجا که بخواهید به برنامه‌ها و نرم‌افزارها دسترسی داشته باشید، یک ویژگی بارز فناوری‌های محاسباتی از راه دور و رایانش ابری. از هر دستگاهی که استفاده می کنید، تا زمانی که به اینترنت متصل باشید، می توانید به هاست و سرور دسترسی داشته باشید.

ادغام آسان: می توانید راه حل های میزبانی از راه دور را در بین پلتفرم ها ادغام کنید. باز هم، تا زمانی که به اینترنت متصل هستید، تقریباً می توانید به هر چیزی در شبکه دسترسی داشته باشید.

نکته های کلیدی

هاست دستگاهی است که هاست های دیگر را در یک شبکه پیوند می زند و به شما امکان می دهد وب سایت خود را به صورت آنلاین قرار دهید، دستگاه های دیگر و عملکردهای دیگر را مدیریت کنید.

نام میزبان برچسبی است که به یک دستگاه خاص داده می شود و به تشخیص یک میزبان از میزبان دیگری کمک می کند.

یک میزبان دارای یک آدرس IP منحصر به فرد است که به دستگاه های دیگر در یک شبکه کمک می کند تا داده ها را از آن بیابند و انتقال دهند.

انواع مختلفی از هاست وجود دارد، از میزبان های فیزیکی و مجازی گرفته تا هاست های مبتنی بر ابر و راه دور.

هاست های ابری از قدرت فناوری ابر برای ارائه خدمات میزبانی قوی استفاده می کنند.

هاست های راه دور، هاست های مجازی و میزبانی محیط کامپیوتر مرکزی قدرتمندتر از سرویس های میزبانی وب استاندارد هستند.

سرور دربرابر میزبان

تفاوت اصلی بین میزبان و سرور در این است که هاست یک کامپیوتر است، در حالی که سرور یک نرم افزار یا دستگاه سخت افزاری است که به برنامه ها یا دستگاه های داخل شبکه خدمات ارائه می دهد.

علاوه بر این، میزبان به شبکه متصل می شود و ارتباط دستگاه را در داخل شبکه فعال می کند. دستگاه‌ها آدرس‌های IP را تعیین کرده‌اند که میزبان برای شناسایی آن ها و تسهیل انتقال داده در بین دستگاه‌ ها استفاده می‌کند. مواقع دیگر، میزبان به جای آدرس IP از نام میزبان استفاده می کند. در این حالت، DNS نام هاست را به آدرس IP مربوط به آن تبدیل می کند.

برخلاف معنای میزبان که به دستگاه ها سرویس می دهد، سرور خدماتی را به مشتریان ارائه می دهد که می تواند یک نرم افزار یا سخت افزار باشد. سرورها می توانند چندین مشتری را به هم متصل کنند و یک کلاینت می تواند به چندین سرور متصل شود. می‌توانید کلاینت و سرور را روی یک دستگاه اجرا کنید، اگرچه سرورها معمولاً دستگاه‌های جداگانه‌ای هستند.

سرورها بر اساس خدماتی که ارائه می دهند دسته بندی می شوند. انواع رایج سرور عبارتند از: وب سرورها، سرورهای فایل، سرورهای پایگاه داده، سرورهای پست الکترونیکی و سرورهای برنامه، همان طور که از نام آن ها پیداست، این سرورها خدماتی مانند مدیریت و ذخیره سازی داده ها، اشتراک منابع و محاسبات را به چندین مشتری ارائه می دهند.

نتیجه گیری

میزبان در شبکه های کامپیوتری به چه معناست؟ به دستگاهی گفته می شود که اتصالات دستگاه‌های موجود در شبکه را تسهیل می‌کند، ممکن است لپ ‌تاپ، دسکتاپ یا دستگاه‌ های برق‌دار دیگر باشد. دستگاه های شبکه را از طریق آدرس IP یا نام میزبان آن ها شناسایی می کند. از طرف دیگر سرورها به قطعات سخت افزاری یا نرم افزاری خدمات ارائه می دهند. یک سرور می تواند به چندین مشتری سرویس دهد. به همین ترتیب، مشتریان می توانند به چندین سرویس متصل شوند.

گروه تبلیغاتی ویولت با در نظر گرفتن جدیدترین متدهای طراحی سایت کرج همواره بهترین راهکارها را در اختیار شما برای ارتقای کسب و کارتان ارائه میدهد برای مشاوره با پشتیبان طراحی سایت ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری در :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مطلب
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها