پشتیبانی گروه ویولت
پشتیبانی گروه ویولت
به مشاوره نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ

مکالمه از طریق WhatsApp

یکی از پشتیبان ها را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید
پشتیبانی گروه ویولت
پشتیبانان به طور معمول در چند دقیقه پاسخ می دهند.
پشتیبان طراحی سایت
گروه ویولت
پشتیبان طراحی گرافیک
گروه ویولت

ویولت > مقالات > چگونه قرارداد طراحی سایت خوب بنویسیم ؟

چگونه قرارداد طراحی سایت خوب بنویسیم ؟

مدل ها و روش های مختلف و گوناگونی برای نوشتن ✍🏼 قرارداد طراحی سایت وجود دارد، اگر کارفرمایی هستید که نیازمند یک سایت برای کسب و کار جدید خود می باشید و نمی دانید که مدل همکاری با افراد طراح چگونه می باشد و چگونه می توان نکات قرارداد طراحی سایت، قیمت و تسک های مربوطه را تعیین کرد، این مطلب برای شما نوشته شده است و یا اگر طراح سایت مبتدی می باشید و پیش از این پروژه ای من باب طراحی سایت نگرفته اید و نمیدانید حق و حقوق شما چگونه تعیین می شود برای رسیدن به پاسخ خود تا انتهای این مقاله با نکات ریز و درشت نوشتن قرارداد طراحی سایت آشنا شوید.

چگونه یک قرارداد طراحی سایت خوب بنویسیم؟

امروزه تمامی مشاغلی که می بینیم به جهت اطمینان سازی میان کارمند و کارفرما به یک چالش جدی تبدیل شده است، چرا که هر فردی ممکن است شیوه ی کاری خاصی داشته باشد و مدل همکاری متفاوتی از بقیه را پیش ببرد لذا با این شرایط تنظیم نمودن یک قرارداد طراحی سایت کاری مشکل خواهد بود.

نکات مهم نوشتن قرارداد طراحی سایت

امروزه سایت ها به یکی از مهم ترین ابزارهای تجارت الکترونیک تبدیل شده اند. به این صورت که هر فردی در هر کسب و کاری اگر قصد پیشروی کردن داشته باشد و بخواهد موجبات اعتماد را برای مشتریان خود فراهم سازد نیاز است که حتما به کسب و کار خود با یک وب سایت اعتبار ببخشد تا از همه جوانب، حرفه ای جلوه کند.

اغلب افراد به منظور عقد قرارداد طراحی سایت به شرکت های مختلفی که در این زمینه به صورت کاملا تخصصی فعالیت می کنند، مراجعه می نمایند و یا در برخی موارد از طریق آشنایان خود مراجعه کرده و یا در سایت های کاریابی، افراد فریلنسر را به این موجب جذب می نمایند.

اما در تمامی این موارد موضوعی که بسیار مهم و حائز اهمیت است، این است که شما بتوانید به روشی درست و قانونی این قرارداد را عقد نمایید چرا که در صورت نبود قرارداد درست، ممکن است هم خودتان و هم طرف قرارداد هفته ها و یا ماه ها درگیر شوید و نتوانید به صورت شفاف به همکاری با یکدیگر ادامه دهید.

در همین راستا بهتر است بدانید که قرارداد طراحی سایت زیر مجموعه قراردادهای پیمانکاری می باشد که به موجب آن، کارفرما انجام کاری را با شرایط و هزینه مشخص، و نیز در زمان معینی به شخص حقوقی یا حقیقی واگذار می‌ کند.

لذا این مدل همکاری نیز مراحل مختلفی خواهد داشت چرا که از طراح سایت و هم کارفرما انتظار می رود که به مفاد این شیوه نامه همکاری پایبند بمانند و طبق مفادی که در آن تعیین شده عمل نمایند.

نکات مهم در قرارداد طراحی سایت

در ایراد نمودن قرارداد طراحی سایت لازم است به منظور جلوگیری از اهمال کاری طرفین قرارداد، به جزئیات مهمی توجه نماییم تا همکاری حرفه ای بین ما و کارفرما صورت گیرد. در ادامه این مقاله به مواردی خواهیم پرداخت که توجه به آن ها از ضروریات نوشتن یک قرارداد درست است.

مطالعه  ایمیل مارکتینگ چیست؟

1- اهمیت جزئیات فنی در قرارداد

در قدم اول مهم ترین چیز در قرارداد طراحی سایت این است که حتما ذکر شود که چه نوع سایتی را کارفرما نیاز دارد چرا که سایت مدنظر کارفرما ممکن است وردپرسی، جوملا باشد و یا با cms های دیگری نیاز به ساخته شدن داشته باشد.

علاوه بر این امکان دارد که سایت مدنظر کارفرما یکی از زبان های برنامه نویسی PHP، ASP.net را لازم داشته باشد.

بنابر تمام آنچه که گفته شد مهم است که در متن قرارداد شما نوع کاربری سایتتان نیز مشخص گردد چرا که برخی ممکن است به سایت فروشگاهی نیاز داشته باشند و یا اینکه برخی دیگر نیازمند یک سایت شرکتی یا خبرگزاری باشند. همچنین علاوه بر تمامی این موارد در نظر داشته باشید که به تعداد لندینگ های سایت نیز توجه کنید و در صورت نیاز در قرارداد ذکر نمایید.

اهمیت جزئیات فنی در قرارداد طراحی سایت چیست؟

لازم به ذکر است که ممکن است کارفرما نیازمند تولید محتوا و سئوی سایت نیز باشد که این موارد خود خدمات و قرارداد دیگری را می طلبد.

رعایت نمودن تمامی نکات ذکر شده در قرارداد طراحی سایت بسیار مهم است که پروسه طراحی سایت یک فرآیند زمانبر می باشد و اگر نکاتی که مد نظرتان است را مکتوب ننمایید در آینده ممکن است منجر به شکل گرفتن اختلاف نظر‌های شدید گردد.

2- حقوق مادی و معنوی در طراحی سایت

از دیگر نکته های مهم در قرارداد طراحی سایت که باید قید شود: شما مالک سایت می باشید چرا که در هنگام خرید دامنه و هاست این موارد باید مشخص گردد و این موارد بایستی به نام شما ثبت گردد.

پس اشراف داشتن به این موضوع مهم است که کارفرما پس از عقد قرارداد هیچگونه دخالتی در روند طراحی سایت نباید داشته باشد و تنها نتیجه نهایی را باید تحویل بگیرد.

نکته: به این علت روی عقد قرارداد و درج جزئیات تاکید می ورزیم که در صورت عوض نمودن طراح سایت، مشکلات بیشتری متوجه کارفرما خواهد بود.

3- جزئیات کار و پرداخت

در تمامی پروژه هایی که قرار است بگیرید باید به این نکته توجه داشته باشید که به پایان قرارداد و هزینه های آن به عنوان کارفرما توجه داشته باشید. لذا مهم ترین چیز پس از مفاد قرارداد، هزینه هایی است که در متن قرارداد ذکر می شود و بدون ذکر این هزینه ها کل قرارداد طراحی سایت بی معنی خواهد بود.

بهترین شیوه هزینه نویسی مربوط به این است که قرارداد را بخش بندی کنید و هزینه های مربوط به هر بخش را بنویسید تا همه چیز شفاف و مشخص باشد و  از ایجاد ابهام در طول قرارداد جلوگیری کند.

4- شرایط قطع همکاری در طراحی سایت

گاهی ممکن است در طول قرارداد طراحی سایت یا کارفرما یا طراح به مشکل بخورند و بنا به دلایلی شرلیط ادامه همکاری را نداشته باشند؛ در این صورت است که بایستی طبق شرایطی که در قرارداد ذکر شده است، میزان خسارت از طرف کارفرما و یا طراح پرداخت شود. پس حتما به این نکته نیز توجه کافی را داشته باشید.

5- خدمات پشتیبانی

همیشه و در همه حال چه در منصب کارفرما و چه طراح، توجه کافی را به پشتیبانی از وب ساییتان در نظر داشته باشید. پشتیبان سایت فردی است که در مواقع ضروی و زمانی که سایت شما به مشکلی بر می خورد، موظف است که در سریع ترین زمان ممکن مشکل را رفع نماید و اگر به عنوان کارفرما نگران این هستید که کسب و کارتان در فضای اینترنتی به مشکلی بخورد حتما یک پشتیبان برای سایتتان در نظر بگیرید.

مطالعه  بررسی بهینه سازی url سایت و ساختار پیوند یکتا

 6- عدم افشای اطلاعات

در طول قرارداد طراحی سایت حتما بخشی را برای اطلاعات محرمانه سایت خود در نظر بگیرید. چون ممکن است برخی از کارفرماها اطلاعات محرمانه ای در طول واگذاری پروژه داشته باشند که نیاز است به دست طراح سپرده شود. برای پیشگیری از فاش شدن این اسرار حتما در طول قرارداد عواقبی در نظر بگیرید که ضمانت اجرایی و امنیتی برای شخص کارفرما و سایتش داشته باشد.

7- مالکیت معنوی

در حالت کلی تمامی حقوق و ایده ‌هایی که شما در اختیار طراح سایت قرار می ‌دهید، بایستی برای شما محفوظ باشند. مواردی از قبیل نام دامنه، اطلاعات هاست و امثال این ‌ها از این جمله ‌اند.

8- آزمایش سایت طراحی شده

امروزه اعتماد نمودن به شرکت ها هم به سختی صورت می گیرد چه برسد به افرادی که به صورت فریلنس کار را برعهده می گیرند پس اگر زمانی خواستید که با شرکتی قرارداد طراحی سایت انعقاد کنید در نظر داشته باشید که بایستی در متن قرارداد ذکر کنید که سایتی که در حال طراحی می باشد باید به واسطه یک شخص ثالث مورد ارزیابی قرار بگیرد که شرایط این ارزیابی هم باید در قرارداد ذکر گردد که به طور مثال اگر مشکلی در سایت شما پیش آمد، طراح مسئول باید مشکل پیش آمده را رفع و رجوع کند تا بتوانید از نتیجه کار اعتماد کاملی به دست بیاورید.

9- تاخیر در تعهدات در حین انجام کار

تاخیر در تعهدات ممکن است هم از سوی کارفرما و هم از سوی طراح صورت پذیرد. تنها در صورتی تاخیر کارفرما منطقی می باشد که طراح در زمان تحویل پروژه تاخیر کند. از طرفی هم ممکن است کارفرما طبق مبلغی که در قرارداد توافق شده است عمل ننماید و در این صورت طراح طبق قرارداد طراحی سایت می تواند ادعای خسارت و ضرر و زیان کند.

مبلغ خسارت در قرارداد طراحی سایت در کرج ممکن است به صورت روزشمار و یا هفتگی باشد. برخی نیز از زمان شماری ساعتی استفاده می‌ کنند. زیرا ادعا دارند که این امر، موجب جدیت بیشتر در ارائه‌ی تعهدات دو طرفه می‌ شود.

کلام آخر

امیدواریم که به عنوان کارفرما و یا طراح سایت مبتدی که در رابطه با چند و چون قرارداد طراحی سایت اطلاعات زیادی ندارد، این مطلب مفید واقع شده باشد و شما عزیزان را نسبت به حق و حقوق خود و شیوه عقد این قرارداد آگاه تر کرده باشد. اگر این مطلب برای شما آگاهی بخش بوده است آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.😊🙏

اشتراک گذاری در :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مطلب
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها